+48 601-182-991

sklep@coralhouse.pl

zł0.00

Acropora Spp

Acropora to rodzaj małego polipa kamiennego korala w typie Cnidaria. Niektóre z jego gatunków znane są jako koralowce stołowe, koran rogaty i koral staghorn. Opisano ponad 149 gatunków

 Gatunki Acropora to niektóre z głównych koralowców rafowych odpowiedzialnych za budowanie ogromnej podbudowy węglanu wapnia, która wspiera cienką żywą skórę rafy.

W zależności od gatunku i lokalizacji, gatunki Acropora mogą rosnąć jako płytki lub smukłe lub szerokie gałęzie. Podobnie jak inne korale, korale Acropora to kolonie pojedynczych polipów, które mają około 2 mm szerokości i dzielą się tkankami i siatką nerwów. Polipy mogą wycofać się z powrotem do korala w odpowiedzi na ruch lub zakłócenie przez potencjalnych drapieżników, ale gdy są niezakłócone, nieco wystają. Polipy zazwyczaj rozszerzają się w nocy, aby pomóc w wychwytywaniu planktonu i materii organicznej z wody.

Acropora jest najczęściej spotykana w płytkich rafach z jasnym światłem i umiarkowanym do wysokiego ruchem wody. Wiele małych rybek rafowych żyje w pobliżu ich kolonii i w razie zagrożenia wycofuje się w gąszcz gałęzi.

Symbiodinium, algi symbiotyczne, żyją w komórkach koralowców i wytwarzają energię dla zwierząt w procesie fotosyntezy. Zniszczenie środowiska doprowadziło do zmniejszenia populacji Acropory, wraz z innymi gatunkami koralowców. Acropora jest szczególnie wrażliwa na wybielanie, gdy jest zestresowana. Wybielanie spowodowane jest utratą zooxanthellae koralowca, które są koloru złotobrązowego. Bielone korale są mocno białe i mogą umrzeć, jeśli nowe komórki Symbiodinium nie będą mogły zostać zasymilowane. Typowe przyczyny wybielania i śmierci korala to zanieczyszczenie, nienormalnie wysoka temperatura wody, zwiększone zakwaszenie oceanów, sedymentacja i eutrofizacja.
 

Większość gatunków Acropora jest brązowa lub zielona, ale niektóre mają jaskrawe zabarwienie, a te rzadkie korale są cenione przez akwarystów. Rozsądne propagowanie Acropory jest szeroko rozpowszechnione w społeczności zajmującej się utrzymywaniem zasobów. Biorąc pod uwagę odpowiednie warunki, wiele gatunków Acropora rośnie szybko, a pojedyncze kolonie mogą przekroczyć metr w terenie. W dobrze utrzymanym akwarium rafowym, fragmenty wielkości palców mogą rosnąć w kolonie wielkości piłek lekarskich w ciągu jednego do dwóch lat. Próbki przechwytujące stale przechodzą zmiany ze względu na selekcję, która umożliwia im rozwój w akwarium domowym. W niektórych przypadkach fragmenty niewoli są wykorzystywane do ponownego zaludnienia jałowych raf na wolności. [6]

Gatunki Acropora są trudne do utrzymania w domowym akwarium. Wymagają jasnego światła, stabilnych temperatur, regularnego dodawania suplementów wapnia i zasadowości oraz czystej, burzliwej wody.

Powszechnymi pasożytami kolonii w akwariach rafowych są płazińce jedzące Acropora oraz "czerwone pluskwy" (Tegastes acroporanus).

  • Poziom trudności: Łatwy

Acropora Turaki


Gatunki Acropora to niektóre z głównych koralowców rafowych odpowiedzialnych za budowanie ogromnej podbudowy węglanu wapnia, która wspiera cienką żywą skórę rafy.

  • Producent:

    Coralhouse
  • Dostępność:

    Obecnie brak na stanie
Cena: zł160.00
Zawiera 5% podatku VAT (zł7.62)

Produkty powiązane