+48 601-182-991

sklep@coralhouse.pl

zł0.00

Acropora Spp

Acropora to rodzaj małego polipa kamiennego korala w typie Cnidaria. Niektóre z jego gatunków znane są jako koralowce stołowe, koran rogaty i koral staghorn. Opisano ponad 149 gatunków

 Gatunki Acropora to niektóre z głównych koralowców rafowych odpowiedzialnych za budowanie ogromnej podbudowy węglanu wapnia, która wspiera cienką żywą skórę rafy.

W zależności od gatunku i lokalizacji, gatunki Acropora mogą rosnąć jako płytki lub smukłe lub szerokie gałęzie. Podobnie jak inne korale, korale Acropora to kolonie pojedynczych polipów, które mają około 2 mm szerokości i dzielą się tkankami i siatką nerwów. Polipy mogą wycofać się z powrotem do korala w odpowiedzi na ruch lub zakłócenie przez potencjalnych drapieżników, ale gdy są niezakłócone, nieco wystają. Polipy zazwyczaj rozszerzają się w nocy, aby pomóc w wychwytywaniu planktonu i materii organicznej z wody.

Acropora jest najczęściej spotykana w płytkich rafach z jasnym światłem i umiarkowanym do wysokiego ruchem wody. Wiele małych rybek rafowych żyje w pobliżu ich kolonii i w razie zagrożenia wycofuje się w gąszcz gałęzi.

Symbiodinium, algi symbiotyczne, żyją w komórkach koralowców i wytwarzają energię dla zwierząt w procesie fotosyntezy. Zniszczenie środowiska doprowadziło do zmniejszenia populacji Acropory, wraz z innymi gatunkami koralowców. Acropora jest szczególnie wrażliwa na wybielanie, gdy jest zestresowana. Wybielanie spowodowane jest utratą zooxanthellae koralowca, które są koloru złotobrązowego. Bielone korale są mocno białe i mogą umrzeć, jeśli nowe komórki Symbiodinium nie będą mogły zostać zasymilowane. Typowe przyczyny wybielania i śmierci korala to zanieczyszczenie, nienormalnie wysoka temperatura wody, zwiększone zakwaszenie oceanów, sedymentacja i eutrofizacja.
 

Większość gatunków Acropora jest brązowa lub zielona, ale niektóre mają jaskrawe zabarwienie, a te rzadkie korale są cenione przez akwarystów. Rozsądne propagowanie Acropory jest szeroko rozpowszechnione w społeczności zajmującej się utrzymywaniem zasobów. Biorąc pod uwagę odpowiednie warunki, wiele gatunków Acropora rośnie szybko, a pojedyncze kolonie mogą przekroczyć metr w terenie. W dobrze utrzymanym akwarium rafowym, fragmenty wielkości palców mogą rosnąć w kolonie wielkości piłek lekarskich w ciągu jednego do dwóch lat. Próbki przechwytujące stale przechodzą zmiany ze względu na selekcję, która umożliwia im rozwój w akwarium domowym. W niektórych przypadkach fragmenty niewoli są wykorzystywane do ponownego zaludnienia jałowych raf na wolności. [6]

Gatunki Acropora są trudne do utrzymania w domowym akwarium. Wymagają jasnego światła, stabilnych temperatur, regularnego dodawania suplementów wapnia i zasadowości oraz czystej, burzliwej wody.

Powszechnymi pasożytami kolonii w akwariach rafowych są płazińce jedzące Acropora oraz "czerwone pluskwy" (Tegastes acroporanus).

  • Poziom trudności: Łatwy

Acropora

Nowośćć

Gatunki Acropora to niektóre z głównych koralowców rafowych odpowiedzialnych za budowanie ogromnej podbudowy węglanu wapnia, która wspiera cienką żywą skórę rafy.

  • Producent:

    Coralhouse
  • Dostępność:

    Obecnie brak na stanie
Cena: zł60.00
Zawiera 5% podatku VAT (zł2.86)

Produkty powiązane

Coral Rx Coral Dip 30 ml

Coral Rx Coral Dip 30 ml

Coral Rx Coral Dip został stworzony aby w łatwy i szybki sposób leczyć zarażone już koralowce oraz w celach profilaktycznych, aby zapobiec wprowadzeniu ewentualnych pasożytów, bakterii i innych "nieproszonych gości" do zbiornika. Nie zawiera związków jodu i utleniaczy, dzięki czemu nie podrażnia korali. 
ł99.00
Aquaforest AF Protect Dip

Aquaforest AF Protect Dip

Nowośćć
Profilaktyczne lekarstwo na koralowce w kąpieliskach. Dokładnie czyści powierzchnię koralowca. Zmniejsza ryzyko rozwoju różnych chorób, w tym martwicy tkanek, bielenia koralowców, grzybicy, AEFW, Brown Jelly Syndrome.
ł89.00
Brightwell Aquatics Koral MD 250ml

Brightwell Aquatics Koral MD 250ml

Nowośćć
Skoncentrowany preparat do kąpieli koralowców i szczepek korali o działaniu oczyszczającym i wspomagającym procesy aklimatyzacji w zbiorniku (wersja standardowa).
ł119.90
Koral MD Professional Strength CORAL and FRAG DIP 30ml

Koral MD Professional Strength CORAL and FRAG DIP 30ml

Nowośćć
Silnie skoncentrowany preparat do kąpieli koralowców i szczepek korali o działaniu oczyszczającym i wspomagającym procesy aklimatyzacji w zbiorniku (wersja profesjonalna).
ł70.90
Brightwell Aquatics Frag Recover 125ml

Brightwell Aquatics Frag Recover 125ml

Nowośćć
Brightwell Aquatics Koral Recover to całkowicie naturalne lekarstwo, które nie tylko leczy zainfekowane korale, ale pomoże w stymulowaniu odrastania utraconej tkanki koralowej spowodowanej infekcją.
ł62.90
Coral Protec 20ml
Produkt na zamówienie

Coral Protec 20ml

Promocja
Bezpieczny a przede wszystkim bardzo skuteczny preparat do usuwania pasożytów i patogenów z korali, niezbędny w utrzymaniu zdrowego akwarium, zwłaszcza z koralami SPS!
ł46.00 ł41.40