Podłoża do akwarium

Aktywne filtry

PROGROW BLACK GRAVEL 2-4MM 10KG
  • Wysyłka w 24h

favorite

Musisz być zalogowany

PROGROW BLACK GRAVEL 2-4MM 10KG

Cena 59,99 zł
Availability: 2 In Stock

Naturalny żwir czarny ProGrow Black Gravel o średnicy 2-4mm stanowi doskonałe podłoże dla ryb i roślin.

Dzięki ciemnej, kontrastowej czerni pięknie komponuje się z zielenią roślin oraz rozmaitymi kolorami ryb.

ProGrow Black Gravel posiada okrągłe krawędzie dzięki czemu można go stosować również w przypadku żerujących przy dnie ryb takich jak kirysy etc.

Opakowanie 10kg wystarczy na zbiornik około 60l.

Podłoże do akwarium występuje w licznych wariantach. Ma ono pełnić nie tylko funkcję estetyczną, ale i stanowić najlepszy fundament dla roślin oraz sprzyjać ich właściwemu rozwojowi.

Czym wyróżniają się podłoża do akwarium roślinnego i podłoża do akwarium morskiego?

Podłoże do roślin akwariowych stanowi barierę ochronną przed powstawaniem niebezpiecznych drobnoustrojów i jest odpowiedzialne za stworzenie równowagi biochemicznej. 

Podłoża do akwarium morskiego odgrywają równie istotną rolę, lecz ich specyfika różni się od tych przeznaczonych do akwariów roślinnych. W akwarystyce morskiej, podłoża takie jak żywy piasek lub kruszony koral, mają kluczowe znaczenie w utrzymaniu stabilności chemicznej i biologicznej wody. Są one nie tylko estetycznym elementem dekoracyjnym, ale również służą jako naturalny filtr biologiczny, wspomagając procesy nitryfikacji.

Podłoża morskie często zawierają ważne mikroorganizmy i bakterie, które pomagają w utrzymaniu zdrowego ekosystemu w akwarium. Są także bogate w minerały, wapń i inne składniki odżywcze, które są niezbędne dla wzrostu i zdrowia korali oraz innych organizmów rafy. Dodatkowo odpowiednie podłoże morskie pomaga w utrzymaniu odpowiedniego pH i buforowania wody morskiej, co jest kluczowe dla stabilności środowiska.

Podobnie jak w przypadku akwarium roślinnego, dobór odpowiedniego podłoża w akwarium morskim zależy od indywidualnych potrzeb i rodzaju hodowanych organizmów. W naszym sklepie internetowym oferujemy różnorodne rodzaje podłoży morskich, które zapewniają optymalne warunki dla życia podwodnego, zarówno dla korali, jak i innych morskich stworzeń.

W naszym sklepie internetowym znajdują się naturalne piaski i osady, bogate w minerały, idealne do prawidłowego funkcjonowania flory podwodnej, przeznaczonej do akwariów.

Naturalne podłoża do akwarium – dostępne rodzaje

To, co znajduje się na dnie akwarium, decyduje o parametrach chemicznych wody oraz wzroście roślin. Podłoża dobierane są również pod ryby, które wykorzystują je jako tworzenie kryjówek na dnie. Ostre krawędzie wybranych kamyków mogą poranić ryby. Dno akwarium najczęściej jest pokryte następującymi rodzajami podłoża.

Piasek

Są to niewielkie ziarenka, najczęściej o wielkości 1 mm, które idealnie utrzymują rośliny w podłożu. Piasek jest też odpowiedni dla ryb, ponieważ te z łatwością mogą przerzucać drobne ziarenka, nie kalecząc się o nie, grzebią w podłożu oraz tworzą dla siebie niewielkie kryjówki, zasypując się nim. Należy jednak pamiętać o zapewnieniu właściwej cyrkulacji wody w podłożu. Jedną z ważniejszych zalet piasku jest łatwy rozwój systemu korzeniowego przez rośliny. Czyszczenie tego rodzaju podłoża do akwarium nie jest często wymagane, ponieważ różnego rodzaju zanieczyszczenia, jak np. odchody ryb lub pozostały pokarm nie wnikają w głębsze warstwy piasku. Co ważne, piaski jako jedyne, prezentują jasny, piękny odcień, który wspaniale wygląda na dnie akwarium. 

Żwir

Na rynku dostępny jest żwir drobno i gruboziarnisty. Każdy z nich ma swoje zalety. Mniejszy żwirek jest lepszy dla prawidłowego ukorzenienia się roślin, natomiast grubszy nie wymaga zbyt częstego czyszczenia. Akwaryści bardzo często mieszają żwir większy z mniejszym, by uzyskać różną granulację i optymalny efekt.

Grys

To naturalne luźne skały osadowe, powstałe przez mechaniczne rozdrobnienie. Dostępne są rozmiary od 1,5 mm do 40 mm. Grys należy do bardzo dekoracyjnego podłoża do akwarium, ponieważ istnieje w wielu ciekawych wariantach kolorystycznych. Na rynku znaleźć można grys bazaltowy oraz marmurowy, będący mieszanką, dzięki której uzyskuje się kolorowe podłoże.

Kamienie

Na dnie akwarium mogą znajdować się również większe kamienie, które najczęściej są łączone z innym podłożem, np. piaskiem. Mogą one posłużyć również do zbudowania kryjówek dla ryb. Decydując się na nie, koniecznie należy zwrócić uwagę na skład mineralny, ponieważ ma to wpływ na jakość wody i rozwój roślin.

Korzenie

Stanowi naturalne podłoże z drewna, które wspaniale prezentuje się w akwarium oraz jest dobre dla ryb i roślin preferujących taninę, która to występuje w wielu naturalnych środowiskach ryb akwariowych. W takich warunkach bardzo dobrze odnajduje się np. paproć jawajska. Przed umiejscowieniem korzeni w akwarium, należy odpowiednio je przygotować, czyli oczyścić z kory, przechowywać w wodzie aż do wypłynięcia na powierzchnię, wygotować w roztworze z soli kuchennej (na 10 litrów wody zastosować 0,5 kilograma soli), a po wygotowaniu dokładnie wypłukać pod bieżącą wodą.

Koralowce 

Podłoże koralowe powstaje z różnych gatunków koralowców. Jest to tzw. żywy, niemalże biały piasek, stosowany w akwarystyce morskiej, służy najczęściej do imitacji rafy koralowej. Materiał ten wspomaga naturalną filtrację biologiczną w zbiorniku.

Kamienie syntetyczne

Te skały, wykonane z materiałów o składzie zbliżonym do naturalnej skały żywej, są lżejsze niż ceramika. Są idealne do budowy rafy w akwarium, ponieważ nie niszczą środowiska naturalnego i są wolne od zanieczyszczeń oraz pasożytów. Dzięki porowatej strukturze doskonale nadają się jako medium filtracyjne, wspierając procesy biochemiczne i stabilizując parametry wody.

Żywa skała

Jest to naturalna skała pozyskiwana z oceanu, która po osuszeniu i oczyszczeniu staje się ważnym elementem w akwarium morskim. Żywa skała zawiera mikroorganizmy i bakterie korzystne dla ekosystemu akwarium, wspomagając procesy filtracyjne i utrzymanie równowagi biologicznej.

Ożywiona skała

o skała, która początkowo jest "sucha", ale z czasem zostaje "ożywiona" poprzez osiedlanie się na niej mikroorganizmów i bakterii z akwarium. Przechodzi transformację, stając się podobna do żywej skały, pełniąc podobne funkcje biologiczne i estetyczne​.

Akwarium – jakie podłoże wybrać? Wskazówki 

Kamyczki, piach, podłoże kwarcowe, żwirek rzeczny i inne rodzaje dna akwarium, nie powinny występować w pojedynkę. Decydując się na rodzaj podłoża, należy zatroszczyć się o to, by nie było ono jałowe. Aby tworzony zbiornik stanowił odpowiednie środowisko dla roślin oraz zwierząt, należy wzbogacać każdy z rodzajów podłoża nawozem. Zbyt mała ilość składników mineralnych może prowadzić do szybkiego obumarcia roślin lub bardzo powolnego wzrostu. Substraty nawozowe są wsypywane pod warstwę podłoża, dzięki czemu ich wartości mineralne przedostają się bezpośrednio do wody i wzmacniają korzenie roślin. Z czasem substraty uwalniają mikroelementy i makroelementy, które sprzyjają rozwojowi flory. 

Dobór podłoża powinien zależeć od efektu, który chcemy uzyskać, czyli od charakteru akwarium. Biotopowe akwaria wymagają zastosowania dna najbardziej zbliżonego do środowiska naturalnego. Ozdobne akwaria powinny pięknie się prezentować, dlatego do nich wybierane są ozdobne dekoracje kamienne, kolorowe podłoża. To, co warto wziąć pod uwagę, to również specyfika hodowanych gatunków roślin oraz ryb, dla których najlepszy jest jaśniejszy piasek, w którym łatwo się zakopywać, bez ryzyka powstania ran. 

Dno powinno być wysypane kilkoma warstwami materiału o odmiennej granulacji, ponieważ dzięki temu nie tworzą się strefy beztlenowe, a woda przepływa swobodnie. W akwarystyce modne staje się stosowanie różnego rodzaju podłoża w innych częściach akwarium – tam, gdzie znajdują się rośliny, wykorzystywany jest inny materiał, a ozdobny żwirek lub kolorowy piasek znajduje się w części reprezentacyjnej. W tym wypadku koniecznym jest umieszczanie separatorów, czyli np. oddzielających kamyków. Nie można zatem określić, które podłoże jest lepsze, choć najczęściej stosowany jest piasek, który nie kosztuje wiele, jest szeroko dostępny, w atrakcyjnych cenach. 

Pielęgnacja podłoża do akwarium – podstawowe zasady

Każdy rodzaj podłoża, niezależnie od materiału wykonania, trzeba regularnie oraz starannie czyścić, przed wsypaniem go do akwarium. Piasek i żwirek oraz grys powinny być płukane w wodzie, niekiedy wygotowane w roztworze z solą. Są dostępne podłoża, które nie wymagają płukania, wówczas producent podaje taką informację na opakowaniu produktu. By oczyścić podłoże znajdujące się w akwarium, należy wykorzystać odmulacz. Ten wciąga brud z dna, pozostawiając podłoże na swoim miejscu. W tym czasie warto również zdecydować się na wymianę wody. Niekiedy akwaryści decydują się na system filtracyjny, który również można kupić w naszym sklepie online. 

Podłoże akwarystyczne – co znajdziesz w ofercie sklepu online CoralHouse

W asortymencie naszego sklepu internetowego znajdują się jakościowe podłoża do akwariów, które łatwo dopasować do odmiennego rodzaju roślin, potrzeb ryb oraz własnych wymagań.

CoralHouse oferuje podłoże do akwarium, które obejmuje:

Piaski

Piaski stanowią najszerszą grupę podłoża akwarystycznego dostępnego w naszej ofercie. Są to naturalne, żywe piaski, pozyskiwane z najwyższej jakości złóż. Są one właściwe oczyszczane oraz płukane, dzięki czemu są pozbawione wszelkich zanieczyszczeń. Poprzez odpowiednią zawartość węglanu wapnia, nasze piaski stabilizują odczyn wody. Podłoża w postaci piasku z naszego asortymentu są przeznaczone do każdego typu akwarium. W coralhouse.pl są również piaski koralowe, idealne do tworzenia dekoracji koralowych w akwarystyce morskiej. 

Osad

Osad to mieszanka osadów, która imituje tropikalne podłoże przybrzeżnych lasów namorzynowych. Jest to ciemne, niemalże czarne podłoże, które zapewnia sprzyjające warunki dla zwierząt kopiących. Materiał ten jest najlepszy dla rozwoju trawy morskiej, makroglonów, namorzynów.

Oferowane przez nas podłoża do akwarium roślinnego, w którym znajdują się również rybki, to głównie naturalne piaski, które łatwo dostosować do odmiennych potrzeb. 

Zachęcamy do sprawdzenia całego asortymentu, a w razie pojawienia się pytań, zapraszamy do kontaktu.