+48 530-499-289
Podłoże do akwarium występuje w licznych wariantach. Ma ono pełnić nie tylko funkcję estetyczną, ale i stanowić najlepszy fundament dla roślin oraz sprzyjać ich właściwemu rozwojowi. Podłoże do roślin akwariowych stanowi barierę ochronną przed powstawaniem niebezpiecznych drobnoustrojów i jest odpowiedzialne za stworzenie równowagi biochemicznej. By dopasować rodzaj podłoża do swoich potrzeb, warto poznać charakterystykę i cechy najbardziej popularnych z nich. W naszym sklepie internetowym znajdują się naturalne piaski i osady, bogate w minerały, idealne do prawidłowego funkcjonowania flory podwodnej, przeznaczonej do akwariów.
To, co znajduje się na dnie akwarium, decyduje o parametrach chemicznych wody oraz wzroście roślin. Podłoża dobierane są również pod ryby, które wykorzystują je jako tworzenie kryjówek na dnie. Ostre krawędzie wybranych kamyków mogą poranić ryby. Dno akwarium najczęściej jest pokryte:
W asortymencie naszego sklepu internetowego znajdują się jakościowe podłoża do akwariów, które łatwo dopasować do odmiennego rodzaju roślin, potrzeb ryb oraz własnych wymagań.
Kamyczki, piach, podłoże kwarcowe, żwirek rzeczny i inne rodzaje dna akwarium, nie powinny występować w pojedynkę. Decydując się na rodzaj podłoża, należy zatroszczyć się o to, by nie było ono jałowe. Aby tworzony zbiornik stanowił odpowiednie środowisko dla roślin oraz zwierząt, należy wzbogacać każdy z rodzajów podłoża nawozem. Zbyt mała ilość składników mineralnych może prowadzić do szybkiego obumarcia roślin lub bardzo powolnego wzrostu. Substraty nawozowe są wsypywane pod warstwę podłoża, dzięki czemu ich wartości mineralne przedostają się bezpośrednio do wody i wzmacniają korzenie roślin. Z czasem substraty uwalniają mikroelementy i makroelementy, które sprzyjają rozwojowi flory.
Dobór podłoża powinien zależeć od efektu, który chcemy uzyskać, czyli od charakteru akwarium. Biotopowe akwaria wymagają zastosowania dna najbardziej zbliżonego do środowiska naturalnego. Ozdobne akwaria powinny pięknie się prezentować, dlatego do nich wybierane są ozdobne dekoracje kamienne, kolorowe podłoża. To, co warto wziąć pod uwagę, to również specyfika hodowanych gatunków roślin oraz ryb, dla których najlepszy jest jaśniejszy piasek, w którym łatwo się zakopywać, bez ryzyka powstania ran. Dno powinno być wysypane kilkoma warstwami materiału o odmiennej granulacji, ponieważ dzięki temu nie tworzą się strefy beztlenowe, a woda przepływa swobodnie.
W akwarystyce modne staje się stosowanie różnego rodzaju podłoża w innych częściach akwarium – tam, gdzie znajdują się rośliny, wykorzystywany jest inny materiał, a ozdobny żwirek lub kolorowy piasek znajduje się w części reprezentacyjnej. W tym wypadku koniecznym jest umieszczanie separatorów, czyli np. oddzielających kamyków. Nie można zatem określić, które podłoże jest lepsze, choć najczęściej stosowany jest piasek, który nie kosztuje wiele, jest szeroko dostępny, w atrakcyjnych cenach.
Każdy rodzaj podłoża, niezależnie od materiału wykonania, trzeba regularnie oraz starannie czyścić, przed wsypaniem go do akwarium. Piasek i żwirek oraz grys powinny być płukane w wodzie, niekiedy wygotowane w roztworze z solą. Są dostępne podłoża, które nie wymagają płukania, wówczas producent podaje taką informację na opakowaniu produktu.
By oczyścić podłoże znajdujące się w akwarium, należy wykorzystać odmulacz. Ten wciąga brud z dna, pozostawiając podłoże na swoim miejscu. W tym czasie warto również zdecydować się na wymianę wody. Niekiedy akwaryści decydują się na system filtracyjny, który również można kupić w naszym sklepie online.
Oferowane przez nas podłoża do akwarium roślinnego, w którym znajdują się również rybki, to głównie naturalne piaski, które łatwo dostosować do odmiennych potrzeb. Zachęcamy do sprawdzenia całego asortymentu, w razie pojawienia się pytań, zapraszamy do kontaktu.