+48 530-499-289

sklep@coralhouse.pl

zł0.00

Filtry

Cena od
Cena do
Producent

Pokarmy dla ryb

Pokarmy dla ryb

Pokarm dla ryb powinien mieć zróżnicowany skład, by zapewnić zwierzętom zbilansowaną dietę. Jedzenie dla ryb akwariowych musi być również dostosowane do gatunku, czyli do ryb mięsożernych oraz roślinożernych. W naszym sklepie internetowym znajduje się karma, która jest zróżnicowana ze względu na formę, składniki, przeznaczenie. W ofercie można znaleźć pokarm w postaci granulatu, płatków, arkusza, tabletek oraz płynu. Posiadamy także aminokwasy, które dodane do jedzenia, wzbogacają je o wartości odżywcze. Każdy z gatunków ma inne preferencje dotyczące sposobu spożywania karmy, której odmienna struktura umożliwia dostosowanie miejsca i czasu przyjmowania jej do indywidualnych potrzeb rybek.

Karmienie ryb – co jedzą ryby akwariowe?

Pokarmy akwarystyczne muszą być dostosowane do wymagań ryb. Przy wyborze pożywienia punktem wyjścia są potrzeby żywieniowe. Pod tym względem, ryby, które można hodować w domu, dzielimy na:

 • wszystkożerne – ich dieta może opierać się na składnikach pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcego,
 • roślinożerne – ich dieta składa się wyłącznie z roślin, które często wzbogacane są dodatkową ilością aminokwasów,
 • mięsożerne – ich dieta to głównie mięso, jednak nie zawsze może mieć postać pożywienia gotowego. Te gatunki często przyjmują karmę żywą lub mrożoną.  

Karma dla rybek akwariowych dostępna w naszym sklepie online pozwala na dostarczenie każdemu rodzajowi kompletnych składników, niezbędnych do utrzymania stanu zdrowia na najwyższym poziomie. Zbilansowane pożywienie ryb wzmacnia ich układ odpornościowy i buduje skuteczną ochronę przeciwwirusową oraz przeciwpasożytniczą.

Pokarm ryb akwariowych – jaka forma?

Pokarmy dla ryb akwariowych muszą mieć dobrze dobraną formę do sposobu ich żerowania, budowy ciała oraz wielkości. W naturalnych środowiskach ryby żyją w różnych strefach wody, niektóre przemieszczają się jedynie po dnie, inne w toni, jeszcze inne otaczają się roślinami, a także żyją zaraz pod powierzchnią. Wszystko sprowadza się do umiejscowienia otworu gębowego, który określa, jaka karma dla rybek jest najlepsza:

 • górne ułożenie otworu gębowego – te ryby przebywają pod powierzchnią wody, dlatego powinny otrzymywać pokarm pływający, unoszący się na wodzie. Do takiej karmy należą płatki, pożywienie w arkuszach, jedzenie suszone oraz liofilizowane, pokarm w płynie,
 • środkowe ułożenie otworu gębowego – te ryby występują w toni wodnej, co oznacza, że jedzenie dla nich przeznaczone powinno swobodnie i powoli opadać. Pokarm do ryb tego gatunku to popularne granulaty, płatki, tabletki oraz karma w płynie,
 • dolne ułożenie otworu gębowego – te ryby poruszają się po dnie zbiornika wodnego, ich otwór gębowy skierowany jest ku dołowi, a więc spożywają to, co leży na dnie. Jedzą one głównie tabletki, płatki, które z czasem opadają oraz granulaty.  

W naszym sklepie akwarystycznym znajdują się wszystkie rodzaje potrzebne do zdrowego stanu zdrowia pożywienia. Jedzenie to jest zróżnicowane nie tylko pod względem miejsca i sposobu pobierania, ale również wielkości – to kryterium również warto brać pod uwagę. Dla małych ozdobnych ryb należy wybrać niewielki pokarm, dla większych, bardziej obszerne płatki, granulki lub tabletki.

Karmienie ryb akwariowych – jakie pokarmy dla rybek można kupić?

Przed zakupem jedzenia dla rybek w akwarium warto poznać specyfikę każdej z formy pokarmu. Do najbardziej popularnych należą:

 • granulaty – to jedna z bardziej powszechnych form pożywienia dla ryb. W ofercie można znaleźć minigranulat (od 0,8 do 1,2 mm), mikrogranulat (od 0,5 do 0,7 mm) oraz większy granulat (od 1,4 do 6,0 mm). Granulaty zaliczają się do pożywienia tonącego oraz wolnotonącego, dlatego nie są przeznaczone do ryb z górnym otworem gębowym. Większość dostępnej karmy granulowanej ma powierzchnię gładką, dlatego pokarm nie wchłania tak szybko wody, dzięki czemu opadają one powoli i ryby przemieszczające się w toni wody mogą spokojnie przyswoić pożywienie,
 • płatki – to także popularny rodzaj karmy dla ryb, jest on uniwersalny, ponieważ każdy gatunek ryb może go przyjmować. Płatki są też świetne dla wrażliwych zwierząt, ponieważ mają delikatną strukturę, dlatego początkowo unoszą się na powierzchni wody i są zjadane przez ryby żerujące pod powierzchnią, następnie stopniowo opadają i rozpływają się po powierzchni całego akwarium. Wówczas mniej żywiołowe gatunki mogą spokojnie się pożywić. Dużą zaletą tego rodzaju jedzenia jest możliwość samodzielnego pokruszenia go na mniejsze kawałki,
 • tabletki – to karma, która najczęściej jest podawana rybom dennym, ze względu na ciężkość pokarmu, który dość szybko opada na dno i przykleja się do powierzchni. Cechą tabletek jest również to, że rozpadają się one na mniejsze cząsteczki w wodzie, dzięki czemu mogą być spożywane przez ryby żyjące w toni,
 • arkusze – to wodorosty morskie wysuszone i uformowane w arkusze, znacznie ułatwiające podawanie pokarmu. Suszone pożywienie jest przeznaczone głównie dla ryb pływających bezpośrednio pod powierzchnią wody,
 • płyny – to nowość na rynku akwarystycznym. Płyny są przeznaczone zarówno dla ryb mięsożernych, jak i roślinożernych. Dużym udogodnieniem jest możliwość podłączenia tego pokarmu do specjalnego podajnika, który umożliwia regularne dostarczanie jedzenia w wyznaczonych godzinach, określa także, ile karmy trafia do akwarium,
 • dodatkowa suplementacja – w naszym sklepie internetowym coralhouse.pl znajdują się aminokwasy i nienasycone kwasy omega 3 i 6, a także kwasy tłuszczowe (NKT), które warto dodawać do pokarmów. Dzięki nim stan zdrowia ryb się polepsza, są one bardziej odporne na zachorowania i chronione przed wirusami.

Pokarm dla ryb akwariowych można podzielić także na:

 • liofilizowany – jest to pożywienie składające się z larw skorupiaków, owadów oraz zaaplanktonu, które zostają zamrożone i umieszczone w próżni, co w następstwie skutkuje odparowaniem wody – w ten sposób karma dla rybek zachowuje właściwości odżywcze, zapachowe oraz smakowe,
 • naturalny – jest to idealna karma dla rybek żyjących w akwariach. W przypadku gatunków drapieżnych koniecznym jest zaopatrzenie się w pokarm żywy.

Karmienie ryb w akwarium – wskazówki żywieniowe

Pokarm dla małych rybek powinien mieć formę płatków lub najmniejszych granulek – będzie to dla nich łatwe do spożycia. Większe osobniki, żerujące pod powierzchnią można karmić płatkami oraz wodorostami w arkuszach, które łatwo połamać. Ryby denne najczęściej jedzą granulat i tabletki.

Hodowla ryb wymaga od akwarystów dużej wiedzy i ostrożności – źle dobrany pokarm może zaszkodzić zwierzętom, a odpowiedni tylko je wzmocni i poprawi stan zdrowia. Zachęcamy do poznania oferty, gdzie znajdują się najbardziej popularne i naturalne w składach pokarmy.


Pokazuje 1 do 16 z 206 (13 stron)